| Manufacturers: | Artesyn Embedded Technologies |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | DS550HE-3 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 550W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn Embedded Technologies |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Front End |
| Series | DS550HE-3 (550W) |
| Features | Hot Swappable, I²C™ Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote Sense, Standby Output, Universal Input |
| Approvals | CB, CE |
| Efficiency | 89% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Power (Watts) | 550W |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 12.03" L x 3.07" W x 1.52" H (305.6mm x 78.0mm x 38.6mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Current - Output (Max) | 45A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $214.37 | $210.08 | $205.88 |