| Manufacturers: | Artesyn Embedded Technologies |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | DS1200DC-3-002 |
| Description: | DC/DC CONVERTER 12V 1200W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn Embedded Technologies |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Front End |
| Series | DS1200DC (1200W) |
| Approvals | CCC, CE, cUL, EN60950, NEMKO, UL |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Power (Watts) | 1200W |
| Size / Dimension | 11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C |
| Voltage - Input (Max) | -72V |
| Voltage - Input (Min) | -40V |
| Current - Output (Max) | 100A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $476.94 | $467.40 | $458.05 |