| Manufacturers: | Artesyn Embedded Technologies |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | AIH16C300N-L |
| Description: | DC DC CONVERTER 15V 250W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn Embedded Technologies |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | AIH (250W) |
| Features | OVP |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 90% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 250W |
| Package / Case | Module |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage - Input (Max) | 420V |
| Voltage - Input (Min) | 250V |
| Current - Output (Max) | 16.6A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $198.03 | $194.07 | $190.19 |