| Manufacturers: | Aries Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Adapter, Breakout Boards |
| Data Sheet: | 28-35W000-10 |
| Description: | SOCKET ADAPT SOIC-W TO 28DIP 0.3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Aries Electronics |
| Product Category | Adapter, Breakout Boards |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Series | Correct-A-ChipĀ® 35W000 |
| Material | FR4 Epoxy Glass |
| Part Status | Active |
| Board Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| Package Accepted | SOIC |
| Proto Board Type | SMD to DIP |
| Size / Dimension | 2.800" L x 0.500" W (71.12mm x 12.70mm) |
| Number of Positions | 28 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $15.29 | $14.98 | $14.68 |