| Manufacturers: | Aries Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Flat Flex Cables (FFC, FPC) |
| Data Sheet: | 07-002-171 |
| Description: | FLAT FLEX CABLE 7 POS 2" 26AWG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Aries Electronics |
| Product Category | Flat Flex Cables (FFC, FPC) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Length | 2.00" (50.80mm) |
| Series | 171 |
| Part Status | Active |
| Contact Termination | Solder Tab to Solder Tab |
| Number of Positions | 7 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.87 | $3.79 | $3.72 |