| Manufacturers: | Apex Tool Group |
|---|---|
| Product Category: | Soldering, Desoldering, Rework Stations |
| Data Sheet: | WXR3N |
| Description: | SOLDER REWORK STA 600W 3 CH 120V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Product Category | Soldering, Desoldering, Rework Stations |
| Type | Desoldering, Rework, Soldering |
| Series | Weller®, WXR |
| Wattage | 600W |
| Features | ESD Safe, LCD Display |
| Includes | - |
| Base Unit | WXR3N |
| Plug Type | - |
| Workstand | Not Included |
| Part Status | Active |
| Tip Cleaner | - |
| Voltage - Input | 120V |
| Voltage - Output | 12V, 24V |
| Temperature Range | - |
| Number of Channels | 3 |
| Control/Display Type | Digital |
| Supplied Tips/Nozzles | - |
| Supplied Iron, Tweezer, Handle | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1,780.00 | $1,744.40 | $1,709.51 |