| Manufacturers: | Apex Tool Group |
|---|---|
| Product Category: | Soldering Irons, Tweezers, Handles |
| Data Sheet: | TCP12P |
| Description: | SOLDERING IRON 40W 12V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Product Category | Soldering Irons, Tweezers, Handles |
| Type | Iron |
| Series | Weller® |
| Features | - |
| Includes | Battery Clips |
| Workstand | Not Included |
| Tip - Type | PTA7 |
| Part Status | Active |
| Power (Watts) | 40W |
| Voltage - Input | 12V |
| Tip - Temperature | Up to 700°F (371°C) |
| For Use With/Related Products | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $144.00 | $141.12 | $138.30 |