| Manufacturers: | Anaren |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver Modules |
| Data Sheet: | A2500R24C00GR |
| Description: | RF TXRX MODULE ISM>1GHZ U.FL ANT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Anaren |
| Product Category | RF Transceiver Modules |
| Series | AIR™ |
| Protocol | - |
| Data Rate | 500kbps |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Modulation | - |
| Memory Size | - |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | -104dBm |
| Antenna Type | Antenna Not Included, U.FL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SMD Module |
| Power - Output | 1dBm |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Serial Interfaces | SPI |
| RF Family/Standard | General ISM > 1GHZ |
| Utilized IC / Part | BCM43362 |
| Current - Receiving | 16mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $12.79 | $12.53 | $12.28 |