| Manufacturers: | Amphenol Pcd |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps |
| Data Sheet: | M85049/52S16W |
| Description: | CONN CABLE CLAMP SZ 16 19 OLIVE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Pcd |
| Product Category | Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps |
| Type | Cable Clamp |
| Color | Olive Drab |
| Series | Military, SAE AS85049 |
| Plating | Cadmium |
| Features | Clamp Screws, Self-Locking |
| Includes | - |
| Material | Aluminum Alloy |
| Shielding | Unshielded |
| Cable Exit | 180° |
| Part Status | Active |
| Thread Size | - |
| Cable Opening | 0.501" ~ 0.626" (12.73mm ~ 15.90mm) |
| Diameter - Outside | 1.385" (35.18mm) |
| Ingress Protection | - |
| Shell Size - Insert | 16, 19 |
| Material Flammability Rating | - |
| For Use With/Related Products | MIL-DTL-26482 Series II, MIL-DTL-5015, MIL-DTL-83723 Series III |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $24.15 | $23.67 | $23.19 |