| Manufacturers: | Amphenol Pcd |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Specialized |
| Data Sheet: | ATBC35Y |
| Description: | TERM BLK BUS BAR 2POS 75.0MM YLW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Pcd |
| Product Category | Terminal Blocks - Specialized |
| Type | Bus Bar - Terminals |
| Length | - |
| Series | ATBC |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 145A |
| Height (Max) | 1.929" (49.00mm) |
| Voltage - UL | 600V |
| Housing Color | Yellow |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 20mm |
| Terminal - Width | 75.0mm |
| Termination Style | Bolt and Nut |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Melamine |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 2-8 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 16-35mm² |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.07 | $9.87 | $9.67 |