| Manufacturers: | Amphenol Pcd |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps |
| Data Sheet: | A8504952S36W |
| Description: | CONN CABLE CLAMP SZ 36 OLIVE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Pcd |
| Product Category | Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps |
| Type | Cable Clamp |
| Color | Olive |
| Series | SAE AS85049 |
| Plating | Cadmium Nickel |
| Features | Clamp Screws, Self-Locking |
| Includes | - |
| Material | Aluminum Alloy |
| Shielding | - |
| Cable Exit | 180° |
| Part Status | Active |
| Thread Size | 2 1/4-16 UN |
| Cable Opening | 0.940" ~ 1.380" (23.88mm ~ 35.05mm) |
| Diameter - Outside | 2.640" (67.06mm) |
| Ingress Protection | - |
| Shell Size - Insert | 36 |
| Material Flammability Rating | - |
| For Use With/Related Products | MIL-DTL-26482 Series II, MIL-DTL-5015 Series 3400, MIL-DTL-83723 Series I, III |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $36.45 | $35.72 | $35.01 |