| Manufacturers: | Amphenol Pcd |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps |
| Data Sheet: | A8504951114W |
| Description: | CONN CABLE CLAMP SZ 14 OLIVE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Pcd |
| Product Category | Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps |
| Type | Cable Clamp |
| Color | Olive |
| Series | SAE AS85049 |
| Plating | Cadmium Nickel |
| Features | Clamp Screws |
| Includes | - |
| Material | Aluminum Alloy |
| Shielding | - |
| Cable Exit | 90° |
| Part Status | Active |
| Thread Size | 7/8-20 UNEF |
| Cable Opening | 0.350" ~ 0.480" (8.89mm ~ 12.19mm) |
| Diameter - Outside | 0.980" (24.90mm) |
| Ingress Protection | - |
| Shell Size - Insert | 14 |
| Material Flammability Rating | - |
| For Use With/Related Products | MIL-DTL-26482 Series II, MIL-DTL-5015 Series 3400, MIL-DTL-83723 Series I, III |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.10 | $9.90 | $9.70 |