| Manufacturers: | Amphenol Pcd |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps |
| Data Sheet: | A850493919A |
| Description: | CONN CABLE CLAMP SZ 19 BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Pcd |
| Product Category | Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps |
| Type | Cable Clamp |
| Color | Black |
| Series | SAE AS85049 |
| Plating | Anodized |
| Features | Clamp Screws |
| Includes | - |
| Material | Aluminum Alloy |
| Shielding | - |
| Cable Exit | 90° |
| Part Status | Active |
| Thread Size | - |
| Cable Opening | 0.330" ~ 0.630" (8.38mm ~ 16.00mm) |
| Diameter - Outside | 1.520" (38.61mm) |
| Ingress Protection | - |
| Shell Size - Insert | 19 |
| Material Flammability Rating | - |
| For Use With/Related Products | MIL-DTL-38999 Series III, IV |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.63 | $11.40 | $11.17 |