| Manufacturers: | Amphenol Anytek |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | VC1502510000G |
| Description: | TERM BLOCK HDR 15POS VERT 7.62MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Anytek |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | VC |
| Features | Mounting Flange |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Voltage - UL | 300V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.154" (29.30mm) |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.327" (8.31mm) |
| Dielectric Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 15 |
| Positions Per Level | 15 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.55 | $2.50 | $2.45 |