| Manufacturers: | Amphenol Anytek |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Wire to Board |
| Data Sheet: | TQ1801000000G |
| Description: | TERM BLOCK 18POS 45DEG 5MM PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Anytek |
| Product Category | Terminal Blocks - Wire to Board |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | TQ |
| Current | 15A |
| Voltage | 300V |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Part Status | Active |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mating Orientation | 45° (135°) Angle with Board |
| Dielectric Material | Thermoplastic |
| Positions Per Level | 18 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated |
| Contact Material - Plating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.92 | $2.86 | $2.80 |