| Manufacturers: | Amphenol Anytek |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Wire to Board |
| Data Sheet: | NM2310000000G |
| Description: | TERM BLK 23POS TOP ENT 3.5MM PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Anytek |
| Product Category | Terminal Blocks - Wire to Board |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | NM |
| Voltage | 300V |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge | 16-22, 18-24 AWG |
| Part Status | Active |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Torque - Screw | - |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Push Button Clamp |
| Mating Orientation | Vertical with Board |
| Dielectric Material | Thermoplastic |
| Positions Per Level | 23 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.88 | $3.80 | $3.73 |