| Manufacturers: | Amphenol Anytek |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | KK0561500000G |
| Description: | TERM BLOCK PLUG 5POS STR 10.16MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Anytek |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Plug, Male Pins |
| Color | Green |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) |
| Series | KK |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | M4.5 |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 55A |
| Voltage - UL | 500V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Torque - Screw | 2.03 Nm (18.0 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.094" (27.80mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 13-14mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Dielectric Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 6-20 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.97 | $2.91 | $2.85 |