| Manufacturers: | Amphenol Anytek |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | ET0901520000G |
| Description: | TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.62MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Anytek |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Plug, Blade Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | 04-762 |
| Features | Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | M3.5 |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 32A |
| Voltage - UL | 300V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Torque - Screw | 0.79 Nm (7.0 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.902" (22.90mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 6-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Dielectric Material | Thermoplastic Resin |
| Number of Positions | 9 |
| Positions Per Level | 9 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 2.5-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.26 | $4.17 | $4.09 |