| Manufacturers: | Amphenol Advanced Sensors |
|---|---|
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Data Sheet: | YS4020 |
| Description: | PTC RESET FUSE 1.0KV RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Advanced Sensors |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Type | Ceramic |
| Series | YS |
| Ratings | - |
| Approvals | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 1.0kV |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia x 0.236" T (8.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Resistance - 25°C (Typ) | 1.1 kOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.89 | $3.81 | $3.74 |