| Manufacturers: | Amphenol Advanced Sensors |
|---|---|
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Data Sheet: | YQS6000 |
| Description: | PTC RESET FUSE 120V RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Advanced Sensors |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Type | Ceramic |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Approvals | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | 0.328" (8.33mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 120V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.865" Dia x 0.300" T (21.97mm x 7.62mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.990" (25.15mm) |
| Operating Temperature | - |
| Resistance - 25°C (Typ) | 10 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.01 | $3.93 | $3.85 |