| Manufacturers: | Amphenol Advanced Sensors |
|---|---|
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Data Sheet: | YM120C80N101 |
| Description: | PTC RESET FUSE 265V 65MA RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Advanced Sensors |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Type | Ceramic |
| Series | YM |
| Ratings | - |
| Approvals | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |
| Current - Max | 400mA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 265V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.177" T (4.50mm x 4.50mm) |
| Current - Trip (It) | 98mA |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C |
| Resistance - 25°C (Typ) | 100 Ohms |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 65mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |