| Manufacturers: | Amgis, LLC |
|---|---|
| Product Category: | Arrays, Signal Transformers |
| Data Sheet: | LCP5-3.00-22 |
| Description: | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amgis, LLC |
| Product Category | Arrays, Signal Transformers |
| Height | 0.358" (9.10mm) |
| Series | LCP |
| Ratings | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±15% |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Number of Coils | 2 |
| Size / Dimension | 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating - Series | 1.5A |
| Current Rating - Parallel | 3A |
| DC Resistance (DCR) - Series | 152mOhm |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 38mOhm |
| Inductance - Connected In Series | 88µH |
| Inductance - Connected In Parallel | 22µH |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.07 | $3.99 | $3.91 |