| Manufacturers: | American Electrical, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Cable and Cord Grips |
| Data Sheet: | 1183.20 |
| Description: | CABLE GLAND 8-15MM M20 BRASS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | American Electrical, Inc. |
| Product Category | Cable and Cord Grips |
| Type | Cable Gland, Long Entry |
| Color | Silver |
| Series | Progress® MS EMC easyCONNECT |
| Includes | Contact Spring, O-Ring, Seal, Strain Relief |
| Material | Brass, Nickel Plated |
| Part Status | Active |
| Thread Size | M20x1.5 |
| Cable Diameter | 0.31" ~ 0.59" (8.0mm ~ 15.0mm) |
| Panel Hole Size | 0.787" (20.0mm) |
| Conduit Hub Size | - |
| Ingress Protection | IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $16.63 | $16.30 | $15.97 |