| Manufacturers: | American Bright Optoelectronics Corporation |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Data Sheet: | AB-EZDC |
| Description: | 2.0W 1.3-18V 5-200MA OUTPUT LED |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | American Bright Optoelectronics Corporation |
| Product Category | PMIC - LED Drivers |
| Type | DC DC Regulator |
| Series | AB-EZDC |
| Dimming | PWM |
| Topology | Constant Current |
| Frequency | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Applications | LED Lighting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Voltage - Output | 1.6V ~ 15V |
| Number of Outputs | 1 |
| Internal Switch(s) | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply (Max) | 18V |
| Voltage - Supply (Min) | 1.6V |
| Supplier Device Package | 6-DFN (2x2) |
| Current - Output / Channel | 150mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |