| Manufacturers: | Altech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Data Sheet: | 3PLBR4L-110 |
| Description: | LED PANEL INDICATOR RD 110V IP65 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Altech Corporation |
| Product Category | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Type | LED |
| Series | - |
| Current | 20mA |
| Ratings | AC |
| Voltage | 110V |
| Features | - |
| Lens Size | 29.80mm Dia |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Viewing Angle | - |
| Lens Transparency | - |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Wavelength - Peak | - |
| Ingress Protection | IP65 |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | - |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $12.93 | $12.67 | $12.42 |