| Manufacturers: | Altech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Safety Relays |
| Data Sheet: | 256.OA12.2433C |
| Description: | 2 CHANNEL MODULE 6P 8A 24V 3NO/3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Altech Corporation |
| Product Category | Safety Relays |
| Series | OA |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Coil Power | 1W |
| Part Status | Active |
| Coil Current | 40.0mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | 6PST-3NO/3NC (3 Form A, 3 Form B) |
| Operate Time | 20ms |
| Release Time | 6ms |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Coil Resistance | 600 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au) |
| Switching Voltage | 400VAC, 250VDC - Max |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Must Operate Voltage | 16.8 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 8A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $164.45 | $161.16 | $157.94 |