| Manufacturers: | Alpha Wire |
|---|---|
| Product Category: | Spiral Wrap, Expandable Sleeving |
| Data Sheet: | SW41 BK002 |
| Description: | SPIRAL WRAP 0.16" X 500' BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Product Category | Spiral Wrap, Expandable Sleeving |
| Type | Spiral Wrap |
| Color | Black |
| Width | - |
| Length | 500' (152.40m) |
| Series | FIT® SW |
| Features | - |
| Material | Polyethylene (PE) |
| Part Status | Active |
| Wall Thickness | 0.045" (1.14mm) |
| Heat Protection | - |
| Type Attributes | Harness |
| Liquid Protection | Moisture Resistant |
| Abrasion Protection | - |
| Operating Temperature | -66°C ~ 88°C |
| Environment Protection | UV Resistant |
| Diameter - Inside, Expanded | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Diameter - Inside, Non-Expanded | 0.160" (4.06mm) |
| Diameter - Outside, Non-Expanded | 0.250" (6.35mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $198.25 | $194.29 | $190.40 |