| Manufacturers: | Alpha Wire |
|---|---|
| Product Category: | Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) |
| Data Sheet: | 12819UL WH013 |
| Description: | HOOK-UP STRND 28AWG WHITE 5000' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Product Category | Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) |
| Length | 5000' (1524.0m) |
| Series | MIL-DTL-16878/4 Type E |
| Ratings | UL Style 1212/1213 |
| Voltage | 600V |
| Features | - |
| Cable Type | Hook-Up |
| Wire Gauge | 28 AWG |
| Part Status | Obsolete |
| Jacket Color | White |
| Conductor Strand | 19/40 |
| Conductor Material | Copper, Silver Coated |
| Operating Temperature | -60°C ~ 200°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.036" (0.91mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.010" (0.25mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |