| Manufacturers: | Alpha & Omega Semiconductor Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | AIM5D10B060M1 |
| Description: | IPM 3-PHASE IGBT 600V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha & Omega Semiconductor Inc. |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | - |
| IGBT Type | Trench |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 23W |
| Configuration | Full Bridge Inverter |
| Mounting Type | Through Hole |
| NTC Thermistor | No |
| Package / Case | 23-PowerDIP Module (0.748", 19.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 23-DIP |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 5A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.31 | $8.14 | $7.98 |