| Manufacturers: | Alliance Memory |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | AS4C32M16MS-6BIN |
| Description: | DRAM 512M 1.8V 166MHz 32Mx16 LP MSDR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Type | SDRAM Mobile |
| Brand | Alliance Memory |
| Series | AS4C32M16MS |
| Packaging | Tray |
| Access Time | 5 ns |
| Memory Size | 512 Mbit |
| Subcategory | Memory & Data Storage |
| Manufacturer | Alliance Memory |
| Organization | 32 M x 16 |
| Product Type | DRAM |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | FBGA-54 |
| Product Category | DRAM |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Supply Current - Max | 50 mA |
| Supply Voltage - Max | 1.95 V |
| Supply Voltage - Min | 1.7 V |
| Factory Pack Quantity | 264 |
| Maximum Clock Frequency | 166 MHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.35 | $8.18 | $8.02 |