| Manufacturers: | Allegro MicroSystems, LLC. |
|---|---|
| Product Category: | Evaluation Boards - LED Drivers |
| Data Sheet: | ASEK1569KLJ-T-DK |
| Description: | EVAL BOARD FOR A1569K |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Allegro MicroSystems, LLC. |
| Product Category | Evaluation Boards - LED Drivers |
| Series | - |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Voltage - Input | 7V ~ 24V |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output | - |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Utilized IC / Part | A1569K |
| Current - Output / Channel | 150mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.95 | $19.55 | $19.16 |