| Manufacturers: | Allegro MicroSystems, LLC. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Data Sheet: | A8653KLPTR-T |
| Description: | IC REG BUCK ADJ 2.5A 16TSSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Allegro MicroSystems, LLC. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output | 2.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 5.75V |
| Supplier Device Package | 16-eTSSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |