| Manufacturers: | Advantech Corp |
|---|---|
| Product Category: | Interface Boards |
| Data Sheet: | GFX-NG730LX8-3G |
| Description: | NVIDIA GT730 1G PCI-E |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech Corp |
| Product Category | Interface Boards |
| USB | - |
| Series | - |
| Ethernet | - |
| Function | GT730 PCIe Add-In Board |
| Video Core | NVIDIA GeForce GT 730 |
| Form Factor | Low Profile |
| Part Status | Active |
| Cooling Type | Fansink |
| Power (Watts) | 25W |
| Video Outputs | HDMI |
| Watchdog Timer | - |
| Size / Dimension | 2.713" x 4.5" (68.91mm x 114.3mm) |
| Digital I/O Lines | - |
| Expansion Site/Bus | PCI Express |
| Analog Input:Output | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $164.92 | $161.62 | $158.39 |