| Manufacturers: | Advantech Corp |
|---|---|
| Product Category: | Single Board Computers (SBCs) |
| Data Sheet: | ARK-3520P-U8A1E |
| Description: | INTELCORE WIDE RANGE POWER FANLE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech Corp |
| Product Category | Single Board Computers (SBCs) |
| USB | USB 2.0 (2), USB 3.0 (6) |
| Speed | 2.8GHz |
| Series | - |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps |
| Form Factor | - |
| Part Status | Active |
| Cooling Type | Heat Sink |
| Power (Watts) | 68.4W |
| Video Outputs | HDMI, VGA |
| Core Processor | Intel Core i7-6820EQ |
| Watchdog Timer | - |
| Number of Cores | 4 |
| Size / Dimension | 8.66" x 9.17" (220mm x 233mm) |
| Digital I/O Lines | 16 |
| RS-232 (422, 485) | 8 |
| Storage Interface | SATA HDD, mSATA |
| Expansion Site/Bus | M.2, Mini-PCIe |
| Analog Input:Output | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| RAM Capacity/Installed | 32GB/0GB |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2,062.83 | $2,021.57 | $1,981.14 |