ATS-20B-93-C1-R0
Manufacturers: Advanced Thermal Solutions, Inc.
Product Category: Thermal - Heat Sinks
Data Sheet: ATS-20B-93-C1-R0
Description: HEATSINK 40X40X20MM R-TAB
Shape Square, Fins
Width 1.575" (40.00mm)
Length 1.575" (40.00mm)
Thermal Resistance @ Natural -
Height Off Base (Height of Fin) 0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 12.29°C/W @ 100 LFM