ATS-15E-28-C2-R0
Manufacturers: Advanced Thermal Solutions, Inc.
Product Category: Thermal - Heat Sinks
Data Sheet: ATS-15E-28-C2-R0
Description: HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766
Shape Square, Fins
Width 2.756" (70.00mm)
Length 2.756" (70.00mm)
Thermal Resistance @ Natural -
Height Off Base (Height of Fin) 0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 10.58°C/W @ 100 LFM