ATS-12A-201-C3-R0
Manufacturers: Advanced Thermal Solutions, Inc.
Product Category: Thermal - Heat Sinks
Data Sheet: ATS-12A-201-C3-R0
Description: HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Advanced Thermal Solutions, Inc.
Type Top Mount
Shape Square, Fins
Width 1.969" (50.00mm)
Length 1.969" (50.00mm)
Series pushPIN™
Diameter -
Material Aluminum
Part Status Active
Package Cooled Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Material Finish Blue Anodized
Attachment Method Push Pin
Thermal Resistance @ Natural -
Height Off Base (Height of Fin) 0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 8.29°C/W @ 100 LFM