| Manufacturers: | Advanced Photonix |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Photodiodes |
| Data Sheet: | SD012-121-011 |
| Description: | PHOTODIODE 10V 0.3MM TO46 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Photonix |
| Product Category | Optical Sensors - Photodiodes |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | - |
| Wavelength | - |
| Active Area | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | - |
| Viewing Angle | - |
| Package / Case | - |
| Spectral Range | 450nm ~ 1700nm |
| Color - Enhanced | - |
| Responsivity @ nm | 0.90 A/W @ 1600nm |
| Current - Dark (Typ) | 120nA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $98.60 | $96.63 | $94.70 |