LXD36-1050SW
Manufacturers: Advanced Energy
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: LXD36-1050SW
Description: LED DRIVER CC AC/DC 18-35V 1.05A
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Advanced Energy
Product Category LED Drivers
Type Constant Current
Series LXD36 (36W)
Weight 1.1 lbs (499 g)
Dimming Analog
Ratings IP67
Features OCP, OTP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Approvals CE, cULus, EN
Efficiency 88%
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 36W
Size / Dimension 7.60" L x 1.67" W x 1.36" H (193.0mm x 42.5mm x 34.5mm)
Voltage - Output 18 ~ 35V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75kV
Operating Temperature -35°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 1.05A