LXD120-0350SW
Manufacturers: Advanced Energy
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: LXD120-0350SW
Description: LED DRIVER CC AC/DC 206-343V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Advanced Energy
Product Category LED Drivers
Type Constant Current
Series LXD120 (120W)
Weight 2.3 lbs (1 kg)
Dimming Analog
Ratings IP67
Features OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Approvals CE, cULus, EN
Efficiency 91%
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 120W
Size / Dimension 8.70" L x 2.66" W x 1.46" H (221.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Voltage - Output 206 ~ 343V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75kV
Operating Temperature -35°C ~ 65°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 350mA