LXC50-2100S
Manufacturers: Advanced Energy
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: LXC50-2100S
Description: LED DRIVER CC AC/DC 13-24V 2.1A
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Advanced Energy
Product Category LED Drivers
Type Constant Current
Series LXC50 (50W)
Weight 1.1 lbs (499 g)
Dimming -
Ratings IP67
Features OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Approvals CE, cULus, EN
Efficiency 86%
Part Status Obsolete
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 50W
Size / Dimension 6.38" L x 1.67" W x 1.36" H (162.0mm x 42.5mm x 34.5mm)
Voltage - Output 13 ~ 24V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3kV
Operating Temperature -35°C ~ 60°C
Voltage - Input (Max) 264VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 2.1A