| Manufacturers: | Advanced Energy |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | 1.5M24-P1 |
| Description: | MICRO HIGH VOLTAGE BIASING SUPPL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Energy |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | High Voltage - Non-Isolated Module |
| Series | UltraVolt® M |
| Features | SCP |
| Efficiency | - |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | 9-SIP Module, 7 Leads |
| Control Features | Enable, Active High |
| Size / Dimension | 1.85" L x 1.10" W x 0.49" H (47.0mm x 28.0mm x 12.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 1500V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 65°C |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Voltage - Input (Min) | 22V |
| Current - Output (Max) | 0.67mA |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $230.83 | $226.21 | $221.69 |