| Manufacturers: | Adam Tech |
|---|---|
| Product Category: | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors |
| Data Sheet: | PCA-6-LA-06-HL-3 |
| Description: | FPC/FFC CONNECTOR ZIF TYPE .5M |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Adam Tech |
| Product Category | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | PCA |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Mating Cycles | - |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Actuator Color | Black |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Finish | Tin |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Voltage Rating | - |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Actuator Material | Thermoplastic |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.091" (2.30mm) |
| Dielectric Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 6 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Contact Finish Thickness | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.44 | $0.43 | $0.42 |