| Manufacturers: | Adafruit Industries LLC |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | 432 |
| Description: | COMP STORAGE PLST 1.26X3" 1=3PCS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Product Category | Boxes |
| Color | Green, Clear Cover/Door |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Height | 0.866" (22.00mm) |
| Series | Snap |
| Weight | - |
| Ratings | - |
| Features | Compartments/Drawers - 3 |
| Material | Plastic, Non Specified |
| Thickness | - |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 3.76in² (24.3cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Component Storage |
| Size / Dimension | 1.260" L x 2.992" W (32.00mm x 76.00mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.95 | $2.89 | $2.83 |