| Manufacturers: | Adafruit Industries LLC |
|---|---|
| Product Category: | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Data Sheet: | 2750 |
| Description: | BATTERY LITHIUM 3.7V 350MAH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Product Category | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Series | - |
| Weight | 7.9g |
| Capacity | 350mAh |
| Part Status | Active |
| Shipping Info | Due to restrictions, only ground shipment is allowed. |
| Discharge Rate | - |
| Voltage - Rated | 3.7V |
| Size / Dimension | 1.42" L x 0.79" W x 0.22" H (36.0mm x 20.0mm x 5.6mm) |
| Battery Cell Size | - |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Termination Style | JST PH Connector |
| Standard Charge Time | - |
| Standard Charge Current | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.95 | $6.81 | $6.67 |