| Manufacturers: | Adafruit Industries LLC |
|---|---|
| Product Category: | Evaluation Boards - Audio Amplifiers |
| Data Sheet: | 2130 |
| Description: | 2.5W CLASS D AUDIO AMPLIFIER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Product Category | Evaluation Boards - Audio Amplifiers |
| Series | - |
| Board Type | Fully Populated |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Part Status | Active |
| Amplifier Type | Class D |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Utilized IC / Part | PAM8302A |
| Max Output Power x Channels @ Load | 2.5W x 1 @ 4Ohm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.95 | $3.87 | $3.79 |