| Manufacturers: | Adafruit Industries LLC |
|---|---|
| Product Category: | Evaluation, Development Board Enclosures |
| Data Sheet: | 1810 |
| Description: | BOX ALUM NATURAL 3.62"L X 2.52"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Product Category | Evaluation, Development Board Enclosures |
| Note | Evaluation, Development board not included with enclosure. |
| Color | Natural |
| Design | Hand Held, Cover Included |
| Height | 1.260" (32.00mm) |
| Series | - |
| Weight | 0.183 lb (83.01g) |
| Features | PCB Supports |
| Material | Metal, Aluminum |
| Platform | BeagleBone Black |
| Thickness | - |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 9.14in² (59.0cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Case |
| Size / Dimension | 6.880" L x 4.880" W (174.75mm x 123.95mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $49.95 | $48.95 | $47.97 |