| Manufacturers: | Adafruit Industries LLC |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Data Sheet: | 1378 |
| Description: | WS2811 LED DRIVER CHIP - 10 PACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Product Category | PMIC - LED Drivers |
| Type | Linear |
| Series | - |
| Dimming | - |
| Topology | - |
| Frequency | 400kHz |
| Packaging | 10 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Applications | Lighting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Module |
| Voltage - Output | 12V |
| Number of Outputs | 3 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TJ) |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V |
| Supplier Device Package | Module |
| Current - Output / Channel | 18.5mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.95 | $4.85 | $4.75 |