| Manufacturers: | Abracon LLC. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | ASPI-7318-2R5M-T |
| Description: | FIXED IND 2.5UH 8A 22 MOHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Abracon LLC. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | ASPI-7318 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.5µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 22mOhm Max |
| Current - Saturation | 11A |
| Current Rating (Amps) | 8A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 200kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.13 | $1.11 | $1.09 |