ASPI-7318-2R5M-T
Manufacturers: Abracon LLC.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: ASPI-7318-2R5M-T
Description: FIXED IND 2.5UH 8A 22 MOHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Abracon LLC.
Type Wirewound
Series ASPI-7318
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Cut Tape (CT)
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.5µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Current - Saturation 11A
Current Rating (Amps) 8A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 200kHz