| Manufacturers: | Abracon LLC. |
|---|---|
| Product Category: | Oscillators |
| Data Sheet: | AMJMAEB-84.0000 |
| Description: | MEMS OSC XO 84.0000MHZ CMOS SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Abracon LLC. |
| Product Category | Oscillators |
| Type | XO (Standard) |
| Output | CMOS |
| Series | AMJM |
| Ratings | - |
| Function | Standby (Power Down) |
| Frequency | 84MHz |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Resonator | MEMS |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 3.63V |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.89mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Current - Supply (Max) | 3mA (Typ) |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 80µA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.30 | $1.27 | $1.25 |